Deironizery – czyszczenie felg

Czy jeżeli produkt pachnie tak bardzo niedobrze, to czy może dobrze działać?

Może. I działa. Tylko dlaczego tak śmierdzi?

Deironizer to specjalny produkt przeznaczony do dekontaminacji, mający chemiczną zdolność usuwania cząsteczek tlenku żelaza (III) z powierzchni kół bez konieczności stosowania metod mechanicznych typu skrobanie czy szczotkowanie. W procesie chemicznym cząstki te są poluzowywane, co pozwala na ich bezpieczne spłukanie.

Deironizer - Krwawiaca felga

Czym jest deironizer? To konkretna chemiczna mieszanina kwasu tioglikolowego. Sprawdzając hasło w wikipedii pierwszym, na co zwrócicie uwagę, będzie zdanie: „Jest to bezbarwna, oleista ciecz o przykrym zapachu.”. Tak tego zapachu nie da się zniwelować. Jest przykry i musimy to zaakceptować 😉 Co więcej kwas utlenia się w obecności żelaza, zmieniając kolor na czerwony, co jest przyczyną „krwawienia felg”.

Niewątpliwą zaletą deironizera Herrenfahrta czy Slayera od MadCow jest to, że mimo tego, że głównym składnikiem jest kwas, pH pozostaje neutralne. Dopiero w kontakcie z żelazem staje się naprawdę kwaśny, należy więc zachować czujność!

W naszej pracy często spotykamy się z zapytaniami o środki do czyszczenia kół. Dziwicie się często, gdy proponujemy Wam inne produkty niż deironnizatory, ale prawda jest taka, że ani deironizer Herrenfahrta ani żaden inny produkt odżelazowujący nie służy do czyszczenia kół, ale jest chemicznym katalizatorem wspomagającym usuwanie bardzo upartych zanieczyszczeń. Przy regularnej pielęgnacji samochodu, nie ma potrzeby stosowania deirozatorów co tydzień. Dekontaminacja raz na kwartał w przypadku auta, którym jeździmy na co dzień w zupełności wystarczy. Auta pokazowe mogą przechodzić ten zabieg raz na pół roku.

I tak po standardowym myciu szamponem całego samochodu, na końcu umyj koła. Po zmyciu brudu warto zastosować środek typu Banana Musa, który doczyści zabrudzenia i pokryje felgi warstwą nadającą blask i ochronę. Po Slayera sięgnij tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne – pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze oraz zmniejszyć czas narażenia felgi na działanie kwasu.

Same korzyści 🙂

Deironizer - Krwawiaca felgaPoza tym, gdy przeprowadzamy dekontaminację, warto to zrobić bardzo dokładnie. Po spryskaniu koła środkiem czyszczącym obejrzyj dokładnie felgę i przyjrzyj się, jak rozkładają się zanieczyszczenia, po czym starannie spłucz. Nie powinna zostać żadna najmniejsza kropelka preparatu. Pamiętajmy o tym, że zmiana koloru oznacza zmianę pH, a zatem niezwłocznie, po uwiecznieniu krwawienia na zdjęciu ;), należy skrupulatnie spłukać środek czyszczący wraz z zabrudzeniami.

Deironizer - Krwawiaca felga w akcji

 

Dokładnie te same zasady stosujemy przy dekontaminacji nadwozia – najpierw staranne mycie, dopiero później odżelazowywanie, zakończone starannym i dokładnym płukaniem.
Na koniec zostaje nam zasadnicze pytanie -po co właściwie przeprowadzać dekontaminację i czy jest to warte zachodu, a dokładnie czy warto się poświęcać wdychając te smrody? Proces odżelazowywania daje dwie zasadnicze korzyści – usuwa trwałe zabrudzenia i poprawia wyrazistość lakieru. Auto jest bardziej błyszczące i lepiej przyjmuje powłoki ochronne takie jak woski i sealanty. A zatem – do dzieła!