Wybór szamponu samochodowego to zwykle kwestia przeszukania ofert każdej marki w nadziei, że uda nam się znaleźć taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Czego należy się spodziewać po dobrym szamponie? Wysokiej i sztywnej piany, ładnego zapachu, fajnego ślizgania się na lakierze. A jeśli do tego szampon ma ciekawy kolor i fajne opakowanie, można czuć się ukontentowanym.

Szampony do mycia auta od MadCow…

Kiedy Tom Allen stanął przed wyzwaniem stworzenia szamponu, opracował formułę, która odpowiada jego preferencjom. Amber Nectar nie jest zatem kolejną kopią typowego szamponu, ale produktem skrojonym na miarę przez profesjonalistę dla profesjonalisty przy zachowaniu przyjemności towarzyszącej amatorskiemu podejściu do detailingu. Jako drugi w gamie pojawił się Candy Bath, którego wyróżnikami stały się: niebieska barwa i cukierkowy zapach.

Zapach Amber Nectar jest niezwykle ciekawy. Pierwszy, autorski aromat stworzony przez Toma przypominał zapach wody kolońskiej lubianej przez naszych ojców. Butelki miały wtedy czarno białe, drukowane na domowej drukarce etykiety i wszystko to dawało wrażenie niezwykłej indywidualności i dowód rzemieślniczego podejścia do tworzenia produktów.
Minęło kilka lat, etykiety ewoluowały a wraz z nimi zapach. Dziś to kombinacja przywodząca na myśl whisky. Jak twierdzi Tom w okresie formulacji szamponu praca w warsztacie staje się naprawdę przyjemna, gdyż przez pełny tydzień pachnie tam, jak w destylarni. Stabilizacja trwa ok. 5 dni i nie zawsze kończy się sukcesem. Niskie temperatury panujące w okresie jesienno-zimowym nie pomagają, stąd MadCow zaprzestał zimowej produkcji szamponów i pian aktywnych, więc lepiej zgromadzić zapasy na jesieni 😉

Amber Nectar jest jednym z bestsellerów marki MadCow. Jest to najlepsze potwierdzenie faktu, że warto kierować się własnymi gustami i preferencjami przy tworzeniu produktów, a nie kalkulować kosmetyki pod sprzedaż. W tym zawiera się wysoka jakość i autentyczność produktów marki MadCow.

… i Herrenfahrt

Historia szamponów Herrenfahrt to historia drogi do perfekcji. W tej marce nie ma miejsca na kompromisy. Wysokiej jakości produkty, absolutnie bezpieczne dla środowiska i użytkownika, zamknięte w dopieszczonych opakowaniach.

Szampon do mycia auta

Czym myć?

Zestaw do mycia to pięć zasadniczych elementów:
1. szampon – wybierając go zwróćmy uwagę na:

neutralne pH
jakość (dobrym wyznacznikiem jest gęstość, warto też zasięgnąć rady sprzedawcy),
zapach (zdecydowanie uprzyjemnia pracę)
bezpieczeństwo użytkowania (pomyślmy o sobie i swoim otoczeniu)

2. rękawica – naturalne, długie włosie to największa delikatność mycia; mankiet poprawia wygodę użytkowania

3. 2 wiadra – warto wybrać z mocnego plastiku, koniecznie z separatorem brudu

4. woda

5. ręcznik osuszający – najważniejsza jest jak najwyższa gramatura, rozmiar jest sprawą mniej istotną

Współczynnik rozcieńczenia – co to?

Współczynnik rozcieńczenia – właściwa proporcja szampon – woda to kluczowy punkt w skutecznym myciu. W przypadku Amber Nectar butelka 500ml wystarcza na ponad 10 myć. Dodajemy 50ml szamponu do mycia auta do wiadra z 20l ciepłej wody. Ponieważ piana, jaką uzyskujemy jest naprawdę sztywna, można zmniejszyć dozę do 35ml. Dokładnie takie samo rozcieńczenie stosujemy w przypadku Koncentratu do mycia od Herrenfahrt
Sugerowany przez producenta współczynnik rozcieńczenia nie oznacza wcale, że tylko taka proporcja ma rację bytu. Zawsze warto spróbować mycia w innym stężeniu, czasem lepiej sprawdzi się delikatne rozcieńczenie, innym razem konieczne będzie zwiększenie ilości szamponu w mieszaninie.

Mycie auta – technika

Metoda mycia na dwa wiadra jest jedyną słuszną metodą mycia samochodu. Potrzebne są, jak nazwa wskazuje, dwa wiadra:
– wiadro „wash”, czyli mycie – zawierające mieszaninę z szamponem
– wiadro „rinse”, czyli płukanie – zawierające czystą wodę do płukania rękawicy

Technika mycia jest prosta: zaczynamy od dachu pojazdu; prostymi liniami „od siebie” rozprowadzamy szampon do mycia auta z pomocą rękawicy, używając przy tym wytworzonej w wiadrze piany.
Zwykle do umycia samochodu wystarcza 15 litrów mieszaniny. Po umyciu samochodu spłukujemy brud i mydliny czystą wodą najlepiej z węża lub myjki ciśnieniowej. Koła pozostaw na koniec. Ponieważ często mają na sobie dużo więcej brudu, wzmocnionego pyłem hamulcowym, węglem i żelazem, może się okazać konieczne przygotowanie dodatkowego mycia. A ze względu na specyfikę gromadzonych na kołach zabrudzeń nieodzowne stają się kwasy, ale o tym przeczytasz tu

Zasadniczo im więcej brudu uda nam się zebrać z pomocą rękawicy, tym mniejsze ryzyko zarysowań w czasie osuszania. Przystępując do osuszania powinniśmy mieć pewność, że żadne drobiny nie będą rysować lakieru. Oszczędzi to nas czas, który musielibyśmy poświęcić na korektę lakieru. Osuszając starajmy się wykonywać jak najmniej przesunięć ręcznika po lakierze.

W tekście wspomniano:
Herrenfahrt – Supreme Auto Bath 500ml
Amber Nectar 500ml
Wo-Wo – Rękawica z wełny jagnięcej
Wo-Wo – Gruby dwuwarstwowy ręcznik osuszający