Po co nam woski samochodowe?

Odpowiedź na pytanie zawarte w powyższym nagłówku: Po co  nam woski samochodowe? jest prosta. Woskowanie przeprowadza się w dwóch celach:
1. aby nadać piękny wygląd karoserii;
2. aby zabezpieczyć pojazd przed negatywnym wpływem środowiska: promieniami UV, kwaśnymi opadami czy niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury.

Woski samochodowe stosujemy po myciu i korekcie lakieru. Tworząc cienką niewidoczną powłokę wosk ogranicza dostęp wody do lakieru, wypełnia przy tym mikrozadrapania. Nałożony na warstwę brudu spowoduje jednak zaklejenie pyłów i efekt końcowy będzie bardzo marny. Dlatego tak ważne jest dokładne umycie samochodu. Korekta lakieru nie jest etapem koniecznym, jednak przy mocno zużytym lakierze warto przeprowadzić przynajmniej korektę ręczną, aby uzyskać lepszy efekt wizualny i zapewnić dłuższą żywotność powłoki.
woski samochodowe od Herrenfahrt

Woski to przeżytek?

Nic bardziej mylnego. Zarzuty dla tradycyjnych, naturalnych wosków samochodowych padają zwykle ze strony producentów nie posiadających ich w swojej ofercie.
Warto mieć na uwadze to, że lakiery samochodowe bardzo się zmieniły. Coraz większe znaczenie ma ekologia, która niejako obniża koszty produkcji. Cieńsze lakiery nie tylko są bardziej przyjazne środowisku, ale i zmniejsza się koszt produkcji pojazdu. Pozostając w trendzie proekologicznym jedynym słusznym wyborem jest wosk naturalny, pochodzący z odnawialnych źródeł.
Powstające z każdym sezonem nowe warianty powłok ochronnych są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Każdy nowy wariant powłoki uwypukla niedostatki poprzedników. I tak modne obecnie powłoki hybrydowe są lepsze od powłok ceramicznych i kwarcowych. Powłoki oparte o węglik krzemu są niepomiernie lepsze od tych opartych na tlenkach. Gonienie za zmianami to nie lada wyczyn. Może warto zostać jednak przy klasycznej, pewnej powłoce tworzonej przez wosk carnauba? Oprócz walorów ekonomicznych (pojedyncza aplikacja wosku jest znacznie tańsza niż powłoki kwarcowej, potwierdzają to cenniki usług detailingowych), to opcja najbardziej ekologiczna. Poza tym wosk wybaczy pewne niedoskonałości w przygotowaniu lakieru, a ewentualne niepowodzenia można łatwo naprawić.

Ale woski syntetyczne i sealanty są tańsze a powłoki trwalsze!

Sealanty, które możemy przetłumaczyć jako „uszczelniacze”, faktycznie bywają tańsze, bywają również droższe. Formuła oparta na polimerach czy kwarcu (SiO2) jest ponadto łatwiejsza w zastosowaniu – zwykle sprowadza się do spryskania i przetarcia powierzchni. Jednak to carnauba nadaje ciepły i głęboki połysk lakierowi, jest też przyjazna środowisku. Żeby pogodzić zwolenników polimerów i amatorów carnauby na rynku dostępne są woski samochodowe hybrydowe łączące zalety polimerów i carnauby.
Szczególnym przypadkiem hybrydy jest biohybrydowy wosk Herrenfahrta łączący ciepło carnauby z trwałością wynikającą z użycia azotku boru.
Wspomniane powłoki równie skutecznie chronią przed negatywnym wpływem środowiska, nadają fajną hydrofobowość, są jednak albo koszmarnie drogie, albo wymagają idealnie przygotowanej powierzchni, aplikacja jest długotrwała a ich żywotność jest mocno mitologizowana. Choć często przekracza przeciętną żywotność wosku, również wymaga odnawiania i bieżącej pielęgnacji dla zachowania pełni właściwości.

Wosk twardy czy w płynie?

To pytanie sprowadza się do odpowiedzi, czy priorytetem jest nakład pracy czy żywotność. Gdy wolisz łatwiejszą aplikację, a krótszą żywotność, wybierz wosk w płynie. Gdy jednak ważniejsza jest trwałość, bo przecież pielęgnacja samochodu jest nader przyjemna i można poświęcić jej więcej czasu, w tym wypadku satysfakcję przyniesie tylko twardy wosk samochodowy.

Nasze woski

PREMIUM CARNAUBA WASCH 200G

Sercem marki Herrenfahrt jest wosk samochodowy wyrabiany ręcznie w oparciu o formułę opracowaną przez uznanego niemieckiego detailera mającego w cv wieloletni staż pracy w jednym z największych koncernów chemicznych. Wosk ten jest pierwszym na świecie organicznym woskiem hybrydowym, czyli inaczej mówiąc bio-hybrydą. Czysty wosk Carnauba T1 jest połączony z azotkiem boru, drugą najtwardszą substancją na świecie. Dzięki dodaniu olejków eterycznych otrzymujemy gładką i bogatą fakturę, która zapewnia głęboki połysk lakieru.

Wosk jest tworzony metodą rzemieślniczą w manufakturze w Mannheim w Niemczech. Zamknięty w stylowym drewnianym pudełku w pełni oddaje charakter marki, bo opakowania produktów marki Herrenfahrt mają pokazywać, że te kosmetyki są wyjątkowe.

Żywotność wosku na lakierze może osiągnąć 10 miesięcy. Jest to bardzo wysoka trwałość, porównując z innymi naturalnymi woskami. Oprócz tego wosk:

  • nadaje głęboki połysk,
  • sprawia, że zabezpieczona powierzchnia staje się odczuwalnie twardsza i bardziej gładka,
  • zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne, w tym na promienie UV, dzięki długotrwałemu efektowi lotosu (efekt taflowania wody).

Duże opakowanie wystarcza na 14-28 aplikacji, przy czym, zdaniem producenta, nakładanie kolejnych warstw wosku ma jedynie niewielki wpływ na jego żywotność na powłoce lakierniczej. Warto zwrócić uwagę że po dwóch latach przechowywania wosk może stawać się twardszy i jego aplikacja może być trudniejsza. Niekorzystnie na właściwości wosku wpływają także: częste zmiany temperatury przechowywania, wilgoć, bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Wosk aplikujemy na jałowy lakier (po korekcie) lub po myciu. Nałóż bardzo cienką, równą warstwę z pomocą załączonej gąbki. Ilość odpowiadająca orzechowi średniej wielkości wystarczy do nałożenia wysoce skutecznej warstwy wosku na średniej wielkości samochodzie. Nakładaj wosk stosując lekki nacisk, wykonując ruchy poprzecznie (w przód i w tył, poziomo i pionowo). Dotyczy to całej powierzchni lakierowanej samochodu. Następnie pozostaw na 20-30 minut. W kolejnym kroku usuń nadmiar wosku i poleruj dołączonym do zestawu ręcznikiem z mikrofibry.


SMOOTH CARNAUBA WAX 100ML

Ten wosk wyróżnia konsystencja przypominająca raczej krem czy mus. I taka jest też aplikacja. Banalna jak nakładanie kremu na skórę.

Wosk jest jasnożółty i ma zapach słodkiego mango. Zawiera ok. 37% carnauby T1 i wyłącznie naturalne oleje. Nie znajdziemy tu ani składników ropopochodnych ani rozpuszczalników. Wosk nadaje wysoki połysk i ma dość wysoką trwałość.

Aplikacja wosku może następować bezpośrednio rękoma lub z pomocą aplikatora. Woski zawsze nakładamy zgodnie z zasadą „im mniej tym lepiej”. Po odczekaniu 35-40 minut potrzebnego na wiązanie wosku z lakierem docieramy. Dobrze jest odstawić auto na 1-2 godziny na „odpoczynek”.

Perfekcyjne nakładanie wosku w 8 krokach

1. Kup wosk samochodowy wysokiej jakości.

Dobierz wosk w zależności od swoich potrzeb i budżetu. Przy ograniczonych zasobach warto zagłębić się w ofercie rynku wtórnego – fora i grupy na facebooku pełne są ofert odsprzedaży różnych kosmetyków samochodowych, w tym oczywiście wosków.

2. Umyj i osusz swój samochód.

Jeśli pracujesz na zewnątrz upewnij się, że pogoda sprzyja. Najłatwiejsza praca odbywa się w pochmurny i umiarkowanie ciepły dzień.

WSKAZÓWKA!

Oprócz starannego umycia karoserii metodą na dwa wiadra szamponem o neutralnym pH, warto zastosować specjalny cleaner, który usunie zabrudzenia, z którymi nie poradził sobie szampon.

3. Przeczytaj instrukcję na opakowaniu lub na stronie internetowej.

Warunki nakładania czy czas wiązania poszczególnych wosków bywają różne.

4. Przygotuj pad piankowy do nakładania wosku oraz mikrofibrę do jego polerowania.

Początkującym zdecydowanie odradzamy maszynową aplikację wosku.

5. Wybierz obszar, na który będzie aplikowany wosk.

Nałóż niewielką ilość wosku na pad lub na dłoń. Większa ilość wosku to tak naprawdę jego marnotrawstwo, a ponadto konieczność większego nakładu pracy przy docieraniu wosku (polerowaniu).

6. Rozprowadź kolistymi ruchami bardzo cienką warstwą.

Wosk aplikujemy tylko i wyłącznie na lakier.

7. Przejdź do następnego obszaru i powtórz aplikację.

W tym czasie wosk jakby zmatowieje, co będzie sygnałem do rozpoczęcia jego docierania.

8. Z pomocą odpowiedniej ściereczki z mikrofibry kolistymi ruchami poleruj wybrany obszar.

Powierzchnia lakieru powinna stać się błyszcząca. Jeśli tak się nie dzieje, poczekaj kilka dodatkowych minut i z pomocą nowej, czystej i suchej ściereczki z mikrofibry powtórz polerowanie.
Po zakończeniu woskowania samochód powinien być błyszczący, jest to właściwy czas na poczucie dumy z dobrze wykonanej pracy.

Częste błędy – unikaj ich
  • używanie brudnych aplikatorów i ściereczek z mikrofibry
  • niedokładne wyczyszczenie karoserii
  • polerowanie (docieranie) wosku tą samą ściereczką z mikrofibry, którą wosk był nakładany
  • neczytanie etykiet lub instrukcji
  • „smalcowanie” plastików
  • niedostateczna pielęgnacja pojazdu zabezpieczonego woskiem np. stosowanie agresywnych szamponów